Co zrobić w przypadku pomyłki przy tankowaniu?

Gdzie się człowiek spieszy – tam się diabeł cieszy. Mimo innych oznaczeń i różnych kolorów zdarza się czasem, że zatankujemy niewłaściwe paliwo, a winne jest przeważnie zdenerwowanie, zmęczenie lub pośpiech.

Jeżeli zalałeś olej napędowy do autka na benzynę, to masz szczęście w nieszczęściu. Generalnie, nic wielkiego stać się nie powinno, a przynajmniej – nie aż takiego, jak po odwrotnej pomyłce. Jedyne, co w większości przypadków trzeba będzie zrobić, to odessać ropę z baku oraz przeczyścić układ zasilania, ponieważ zanieczyści ona świece. Będzie trzeba wymienić też filtr paliwa oraz sprawdzić, czy katalizator nie został uszkodzony.

Prawdopodobnie będziesz też potrzebował pomocy drogowej lub życzliwego kolegi, który cię zaholuje do domu, gdyż na stacji silnik owszem, zapali, ale auto przejedzie tyle, na ile pozwolą resztki benzyny w przewodach paliwowych i filtrze, a potem zgaśnie.
 
Pomyłka taka jest jednak bardzo mało prawdopodobna, gdyż pistolet od dystrybutora z olejem napędowym zwykle nie wejdzie do wlewu baku – jest za duży.

Teraz uwaga szczególnie dla osób , które prowadzą usługi transportowe wrocław, hurtownie czy sklep. Jeżeli zalałeś benzynkę do auta na ON, to właśnie możesz zacząć się martwić. Problem jest o tyle poważny, że benzyna, w przeciwieństwie do ON, nie smaruje pompy wtryskowej i wtryskiwaczy. Jeżeli nie zorientujesz się w porę i ruszysz – zatrzesz pompę wtryskową, a jak będziesz miał wyjątkowego pecha – sam silnik. Nowa pompa kosztuje kilka tysięcy i to jest argument, by uważać, co się tankuje.
 
 
Jeżeli zorientujesz się o pomyłce w czasie tankowania i wlałeś bardzo niewiele benzyny, dolej ON do pełna. Paliwa wymieszają się, z tym, że o ile starsze diesel’e wytrzymają do ok. 30% benzyny, o tyle nowszym poważnie zaszkodzić może już 10%.

Jeżeli zorientowałeś się podczas jazdy, natychmiast się zatrzymaj i zaholuj auto do serwisu. Nie warto ryzykować, nawet jeżeli jest on blisko – nigdy nie wiesz, kiedy podzespoły zaczną się zacierać.
 
Jeżeli nic się nie uszkodziło, oprócz spuszczenia benzyny i zatankowania ON trzeba będzie jeszcze tylko odpowietrzyć układ zasilania.
 
Niektóre stacje są przygotowane na takie przypadki i mają wyznaczone miejsce do wylewania niewłaściwego paliwa. Jeżeli o pomyłce zorientujesz się na stacji, sprawdź, czy jest taka możliwość.

Komentarze