Ubezpieczenie AC w firmie - warto ?

Standardem staje się posiadanie floty pojazdów zarówno przez małych, średnich jak i dużych przedsiębiorców. Wielokrotnie samochód stanowi narzędzie pracy i ułatwia w wykonywanie codziennych obowiązków pracowników. Dlatego oprócz obowiązkowego OC, właściciele aut firmowych mogą także zdecydować się na wykup AC. Jednak czy warto inwestować w  dodatkowe polisy?

 

OC, czyli o czym powinien wiedzieć każdy kierowca w szczególności wykonujący transport ciężarowy Wrocław. O tym, że każdy samochód powinien mieć wykupione ważne ubezpieczenie OC wiedzą chyba wszyscy. OC samochodu to nic innego jak ubezpieczenie majątkowe na podstawie którego zakład ubezpieczeń przejmuje na siebie ekonomiczne skutki wyrządzonych osobom trzecim szkód. Zawierając umowę ubezpieczenia OC, odpowiedzialność taką przejmuje ubezpieczyciel. Najważniejszą kwestią, o której najczęściej zapominają kierowcy jest fakt, że OC nie pokrywa szkód, które ponosi jej właściciel. W tym przypadku konieczne jest posiadanie ubezpieczenie AC (auto-casco).Istotne jest również to, że OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Każdy kto posiada pojazd podlegający rejestracji musi taką polisę wykupić. Ubezpieczenie działa przez 12 miesięcy 24 h/dobę, bez względu na to kto prowadzi samochód lub gdzie znajduje się auto np. na parkingu czy w garażu. Umowę zawierana jest na okres 12 miesięcy z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym, chyba że pojazd zarejestrowany jest na czas krótszy niż rok (możliwe jest wówczas zawarcie umowy krótkoterminowej). Brak wypowiedzenia umowy skutkuje automatycznym przedłużeniem jej na następny rok. Decydując się na opłacenie ubezpieczenia OC w ratach należy pamiętać, że przed upływem jednego roku od jego zawarcia nie można skutecznie wypowiedzieć umowy.
AC – przed czym cię uchroni?
Choć wykupienie dla samochodu wykorzystywanego w działalności gospodarczej ubezpieczenia AC nie jest obowiązkowe, coraz więcej właścicieli aut firmowych decyduje się na taka opcję. Na wstępie warto zaznaczyć, iż nabycie AC daje możliwość innego rozliczenia wydatków na samochód. Przedsiębiorca, który zdecyduje się wykupić ubezpieczenie AC dla samochodu używanego w ramach działalności gospodarczej, może zaliczyć do kosztów wydatki na jego remonty powypadkowe. Bez znaczenia pozostaje przyczyna wypadku oraz kto był jego sprawcą. Do kosztów zaliczyć można również bieżące naprawy i pozostałe koszty powypadkowe.
Warto zaznaczyć, że ubezpieczenie AC swoim zakresem chroni majątek ubezpieczonego od skutków takich zdarzeń jak uszkodzenie, zniszczenie czy kradzież pojazdu. Co ważne, zdarzenie to musi zajść w takich okolicznościach, w których musiałby on (gdyby nie posiadał polisy AC) na własny koszt naprawiać pojazd. W zależności od wariantu ubezpieczenie AC może obejmować: zderzenie się pojazdów, zderzenie się pojazdów z osobami, zwierzętami lub przedmiotami, uszkodzenie pojazdu przez osoby trzecie, zdarzenia losowe (np. pożar, wybuch, zatopienie), kradzież pojazdu lub jego uposażenia, zniszczeń powstałych na skutek wandalizmu.
Wypadek autem firmowy co dalej?
Uszkodzenie firmowego auta to jeden z najczęstszych przypadków zniszczenia mienia pracodawcy. Czy w przypadku spowodowania wypadku lub też kolizji przez pracownika właściciel floty może pokryć wszystkie koszty z AC? Wiele firm posiada ubezpieczenie AC, które pokrywa koszty związane z naprawieniem szkód spowodowanych w wypadkach samochodowych czy np. związanych z kradzieżą samochodu służbowego z winy pracownika. Jednak w pewnych sytuacjach ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Zazwyczaj dzieje się tak w przypadku, gdy kierowca spowodował wypadek będąc pod wpływem alkoholu lub na skutek nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego.
Aby uniknąć nieprzyjemnej sytuacji warto wcześniej ustalić i omówić zasady używania auta. Dobrym rozwiązaniem jest także ustalenie zasad postępowania w razie wypadku i przekazanie pracownikowi informacji o konsekwencjach. W autach służbowych natomiast warto umieścić instrukcje co robić i do kogo w firmie zadzwonić w pierwszej kolejności, gdy zdarzy się wypadek. Dzięki temu pracownicy będą wiedzieli jak się zachować mimo silnego stresu.

Komentarze

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeżeli mamy całą flotę pojazdów to jestem przekonany, że warto jest mieć takie ubezpieczenie. W końcu można zrobić to tak, że w kalkulatorze AC https://kioskpolis.pl/kalkulator-oc-ac/ wyliczamy sobie jaka będzie składka za dany pojazd. Wtedy mamy porównanie praktycznie od ręki wielu różnych polis ubezpieczeniowych.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak sobie zawsze myślę, że skoro ubezpiecza się samochody, sprzęty, mieszkania to tego typu ubezpieczenie na życie https://cuk.pl/ubezpieczenia/zdrowie_i_zycie/ubezpieczenie_na_zycie zdecydowanie też powinno być brane pod uwagę. Przezornie oczywiście, nie wiemy co nas może spotkać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja wybór ubezpieczenia zawsze rozpoczynam od sprawdzenia tego zestawienia https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/ranking-towarzystw/0.html bo mam wtedy pewność, że wybrałem najlepszą ofertę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Moim zdaniem przed zakupem ubezpieczenia warto sprawdzić tą porównywarkę https://www.ubezpieczeniaonline.pl/komunikacyjne/0.html, mają największą ofertę na rynku i bardzo atrakcyjne ceny.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dobre OC i AC to podstawa! Żeby bez obaw ruszyćw nieznane, warto wybrać najlepsze: https://kalkulator.ubezpieczamy-auto.pl/kalkulator/oc-ac/

  OdpowiedzUsuń
 7. Jestem pod wrażeniem. Bardzo dobry artykuł.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ubezpieczeń komunikacyjnych szukać najlepiej poprzez kalkulatory online jak http://kompleksowaochrona.pl/ . Co do tego czy warto AC czy nie - oczywiście to kwestia indywidualna, ale w przypadku bardzo taniego samochodu(starego) to bym odpuściła. Ale jeśli jakiś wypasiony to na pewno bym brała

  OdpowiedzUsuń
 9. Jestem pod wrażeniem. Świetny artykuł.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

  OdpowiedzUsuń
 11. Mogę jeszcze dodać, że ja również chwalę sobie dobre ubezpieczenia i staram się zawsze mieć te najlepsze polisy. Aktualne ubezpieczenie wyrabiałem w https://kioskpolis.pl/ubezpieczenie-ford/ i jestem zdania, że raczej lepszej oferty nigdzie indziej bym nie dostał.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja również uważam, że jeśli posiadamy samochód czy nawet całą flotę to dobre ubezpieczenie zawsze jest warto mieć. Tym bardziej, ze jak spojrzymy na ubezpieczenia AC od https://cuk.pl/ubezpieczenia/samochod/ac to w takim przypadku na pewno będziemy w stanie zobaczyć korzyści płynące z posiadania takiej polisy.

  OdpowiedzUsuń
 13. Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo ciekawie to zostało opisane. Będę tu zaglądać.

  OdpowiedzUsuń
 16. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 17. Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 18. Jasne, że warto. Nie wyobrażam sobie nie mieć zabezpieczenia w formie polisy. I aby znaleźć taką na najlepszych warunkach najlepiej skorzystać z doradztwa www.ubezpieczeniagrabowski.pl/

  OdpowiedzUsuń
 19. Chciałbym Wam polecić stronę https://www.sbs.szczecin.pl , na której znajdziecie profesjonalną firmę, która zajmuje się organizowaniem transportu dla firm i osób prywatnych. W przypadku naszej firmy korzystaliśmy z ich usług wielokrotnie i nigdy nie było problemów.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz