Jedziemy autkiem z dzieckiem.


Wokół przepisów dotyczących dziecięcych fotelików powstały liczne mity. Bywa, że kierowcy powołują się na nieaktualne prawo, gdzie konieczność używania fotelika wynikała głównie z wieku dziecka. Oto nowe przepisy , które weszły od 1 marca 2017 roku.

 


 • Nie obowiązuje granica 12 lat dla przewożenia dzieci w fotelikach (ważna jest granica wzrostu - w fotelikach muszą jeździć dzieci mierzące mniej niż 150 cm).
 • Fotelik samochodowy powinien być dostosowany m.in. do wagi i wzrostu dziecka. Foteliki bezpieczeństwa dla dziecka oraz inne urządzenia przytrzymujące dla dzieci są instalowane w pojeździe, zgodnie z zaleceniami producenta urządzenia, wskazującymi, w jaki sposób urządzenie może być bezpiecznie stosowane.
 • Bezwzględnie zakazane będzie przewożenie dziecka poniżej 3 lat w pojeździe niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa i urządzenia przytrzymujące dzieci
 • Dzieci do 150 cm wzrostu mogą podróżować na przednim siedzeniu w foteliku lub innym urządzeniu podtrzymującym.
 • Dzieci od 135 cm wzrostu mogą podróżować na tylnym siedzeniu w pasach bezpieczeństwa bez fotelika, jeśli ważą więcej niż 36 kg.
 • Można przewozić dzieci w fotelikach na przednim siedzeniu i tyłem do kierunku jazdy w samochodzie z poduszką powietrzną tylko po dezaktywacji poduszki!
 • Obowiązek przewożenia w foteliku lub innym urządzeniu nie obejmuje dzieci z zaświadczeniem lekarskim o przeciwwskazaniu do jego stosowania.
 • Zwolnione z zapinania pasów będą: kobiety w widocznej ciąży, osoby z zaświadczeniem lekarskim, taksówkarze, instruktorzy i egzaminatorzy szkół jazdy, funkcjonariusze BOR i Żandarmerii Wojskowej, zespoły medyczne.
 • Gdy samochodem jedzie troje dzieci, dwoje ma nakaz podróżowania w fotelikach na tylnym siedzeniu, a dziecko, które ma co najmniej 3 lata, może zajmować obok nich miejsce bez fotelika, ale w zapiętych pasach bezpieczeństwa.

Komentarze

 1. Jeśli mamy małego pasażera w naszym pojeździe to oprócz fotelika i innych niezbędnych akcesoriów powinniśmy także wykupić porządne ubezpieczenie. Ja zawsze tak robię i poprzez porównywarkę ubezpieczeń https://kioskpolis.pl/ mam możliwość uzyskania zdecydowanie najlepszych warunków ubezpieczeniowych za najniższe ceny.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tym bardziej jak jeździ z nami dziecko to koniecznie musimy mieć dobre i ważne ubezpieczenie OC na nasz pojazd. Ja za każdym razem korzystam z kalkulatora ubezpieczeń https://cuk.pl/samochod/kalkulator_oc_i_ac i nie było jeszcze sytuacji abym nie wybrał czegoś dobrego.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja dzisiaj trafiłam na transport pianin gdańsk i w końcu będę mogła przewieźć pianino od rodziców. Długo zastanawiałam się jak to ogarnąć i znajoma poleciła mi firmę Transport Plus.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz