Wypierz tapicerkę z wujkiem Sidorem

Tapicerka samochodowa jest każdego dnia narażona na wiele zanieczyszczeń – kurz, plamy po napojach, jedzeniu, sierść zwierząt, plamy z oleju, etc. Większość z nich jest dosyć trudna do usunięcia, dlatego warto dowiedzieć się jak doprowadzić swoją tapicerkę do ładu. Jak wyprać tapicerkę w samochodzie?Czyszczenie wnętrza auta zaczynamy zawsze od dokładnego odkurzania. To bardzo ważne, bo śmieci na fotelach czy w zakamarkach utrudnią kolejny etap, czyli pranie. Najczęściej spotykane tapicerki samochodowe to:
 1. Welurowa – im bardziej puchata i miękka, tym gorzej dla nas. Sprzątanie takiego wnętrza jest niezwykle uciążliwe. W puchate dywaniki i tapicerkę pod nogami wsiąka wilgoć, a w długo niewietrzonym aucie utrzymuje się charakterystyczny, nieprzyjemny zapach.
 2. Z alcantary – zdecydowanie najlepsza dla rodzinnych podróży. Używana jest w droższych wersjach wyposażeniowych samochodów osobowych. Jest miękka, odporna na ścieranie, trwała, łatwa w utrzymaniu oraz ma dobrą przyczepność.
 3. Skórzana – najbardziej szlachetna, znacznie podnosi cenę samochodu. 
Welur. Jej czyszczenie możemy śmiało zacząć od odkurzacza. Następnie, jeśli nasz materiał wymaga jedynie odświeżenia, niezastąpionym sposobem będzie użycie wody z płynem do naczyń lub proszkiem do prania. Taki roztwór należy przecierać długimi i okrężnymi ruchami po powierzchni kanapy, aby zetrzeć warstwę powstałego na niej brudu i kurzu. Jeżeli nasza tapicerka jest bawełniana, najprostszym sposobem będzie czyszczenie jej specjalnym preparatem przeznaczonym do tego celu. Pamiętajmy jednak, że przed użyciem należy wypróbować go w mało widocznym miejscu, aby upewnić się, jak materiał na niego zareaguje.W przypadku tapicerki aksamitnej, wykonanej z weluru, materiał należy czyścić zgodnie z kierunkiem ułożenia włosa, wykorzystując do tego celu roztwór z połączenia wody i amoniaku. Następnie powinniśmy miękką szczotką przeczesać włosie i delikatnie osuszyć suszarką do włosów.
 
Alcantra. Drobne zabrudzenia można czyścić na bieżąco miękką ściereczką i wodą. Należy zachować ostrożność, aby rozpuszczony brud nie wniknął w materiał. Dlatego ścierka musi być jedynie zwilżona, a czyszczenie wykonujemy szybkimi ruchami. Przy większych zabrudzeniach po dokładnym odkurzeniu nakładamy preparat do czyszczenia alcantary. Zadowalające efekty daje środek firmy Sonax. Po odczekaniu kilku minut, aż pianka dobrze wchłonie się w tapicerkę, można przystąpić do czyszczenia.
Aby poprawić efekt czyszczenia, można alcantrę również wyprać. Pozwoli to na dokładniejsze usunięcie zapachów oraz wyczyszczenie głębszej warstwy tapicerki. Do prania alcantary nie potrzeba specjalnych środków – można użyć zwykłego płynu do odkurzacza piorącego.Po wyczyszczeniu, kiedy tapicerka jest jeszcze wilgotna, należy ją przeczesać czystą szczoteczką w jednym kierunku. Aby utrwalić dobry wygląd alcantary, po czyszczeniu warto użyć impregnatu do tkanin. Stosowanie impregnatu do tkanin zmniejsza ryzyko zabrudzenia i powstawania plam oraz ogranicza ryzyko sfilcowania się materiału. Po tych czynnościach należy dobrze przewietrzyć wnętrze pojazdu. Nagromadzona w tapicerce wilgoć może powodować parowanie szyb.Po wykonaniu całości prac tapicerka nabrała ładnego, jasnego koloru. Dokładne wyczyszczenie oraz przewietrzenie wnętrza pozwoliło na usunięcie niepożądanych zapachów, np. wilgoci. Systematyczne czyszczenie oraz pielęgnowanie alcantary pozwala zachować jej dobry stan na dłużej. Znaczenie ma również stosowanie odpowiednich środków oraz impregnatów do tkanin.

Skóra. Wujek Sidor radzi: Zanim zaczniemy właściwe czyszczenie skórzanej tapicerki samochodowej powinniśmy wziąć się za odkurzanie. Jest to tradycyjna metoda czyszczenia, właściwa dla każdego rodzaju tapicerki w aucie. Możemy skorzystać tu nawet z domowego odkurzacza, a jeśli nie mamy takiej możliwości, to pamiętajmy o tym, że wiele stacji benzynowych oferuje swoim klientom możliwość skorzystania z odkurzacza samochodowego. Zanim zaczniemy nakładać chemiczne środki czyszczące, warto przeprowadzić wstępne czyszczenie za pomocą czystej wody. Wystarczy zwilżyć szmatkę i przetrzeć nią skórzane powierzchnie w samochodzie. Pamiętajmy jednak o tym, że woda w nadmiarze bywa szkodliwa dla skóry, dlatego też posługujmy się nią ostrożnie i w małych ilościach. Do czyszczenia skórzanej tapicerki w samochodzie przeznaczone są specjalne kosmetyki. Sklepy motoryzacyjne oferują szeroką gamę takich produktów. Występują one w różnych postaciach. Największą popularnością cieszą się środki, które podczas aplikacji zmieniają swoją konsystencję w pianę (pozwala to ograniczyć użycie wody). Produkty do czyszczenia koniecznie nakładajmy najpierw na miękką szmatkę, a dopiero za jej pośrednictwem czyśćmy skórzane powierzchnie tapicerki. Środki do czyszczenia są bardzo zróżnicowane pod kątem sposobu użycia. Można wyróżnić takie, które potrzebują większej ilości czasu na wchłonięcie się, takie, które należy zetrzeć suchą szmatką, w formie pianki, płynu czy też takie, które wymagają następnie użycia środków odtłuszczających. Wybór środka zależy tylko i wyłącznie od właściciela auta – ważne, by wybrany produkt był przeznaczony do czyszczenia skóry naturalnej, a także to, by stosować go zgodnie z zaleceniami producenta. Dobrze jest unikać tak zwanych mokrych chusteczek. Nie są one bowiem kierowane do skórzanych powierzchni, a ich użycie może grozić wysuszeniem lub odbarwieniem tapicerki z powodu związków chemicznych wysuszających skórę. Dobre kosmetyki czyszczące samochodową tapicerkę skórzaną pielęgnują skórę, nie uszkadzają jej (nie powodują pękania, wycierania tapicerki czy też usuwania z niej farby), a także usuwają nieprzyjemne zapachy, między innymi dym papierosowy czy pot. Dobrze jest też stosować środki, które dodatkowo zawierają właściwości impregnujące skórę. Pamiętajmy także o tym, że po wyczyszczeniu tapicerki, należy przeprowadzić profilaktyczne zabiegi pielęgnujące skórzane powierzchnie auta.

Komentarze

 1. A ja polecam www.zadbaneauto.pl – najlepsi specjaliści na rynku!

  OdpowiedzUsuń
 2. U mnie niestety pranie tapicerki nic nie dało i konieczna była wymiana. Trochę z mojej głupoty, bo wiozłem kota do weterynarza i wyszedłem do sklepu na 10 minut a on oblał całą kanapę i fotel pasażera. Nie wiem jak otworzył transporter, ale musiałem ratować się pożyczką z https://taktofinanse.pl/szybka-pozyczka-pozabankowa-przez-internet-na-raty, żeby wymienić tapicerkę na nową i pozbyć się tego okropnego zapachu

  OdpowiedzUsuń
 3. Samodzielnie też można wyczyścić swoją tapicerkę. Wystarczy kupić sobie lekki odkurzacz i odpowiednie środki i można działać. W sumie nawet w sieci można znaleźć wiele interesujących wskazówek na ten temat.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza