Lada Vesta - rosyjski produkt 2015 roku niedługo w produkcji

Po serii konceptów Łada wreszcie wprowadziła do produkcji model Vesta. Nowy samochód wejdzie do sprzedaży już w tym roku. Plany producenta zakładają, że do końca 2015 powstanie 5 tysięcy egzemplarzy modelu Vesta. Mierzące 4,41 metra długości, 1,76 metra szerokości i 1,49 metra wysokości auto powstało na nowej platormie LADA B/C, którą skonstruowali inżynierowie AutoWAZ, współpracując ze specjalistami Renault-Nissan. Wymiary nowego sedana to: 4 410 mm długości, 1 764 mm szerokości, 1 497 mm wysokości oraz 2 635 mm rozstawu osi. Bagażnik Vesty pomieści 480 litrów.
Na razie Łada startuje z jednym silnikiem swojej konstrukcji. To motor o pojemności 1,6 litra i mocy 106 KM. Silnik współpracuje z pięciobiegową skrzynią ręczną Renault. W późniejszym etapie produkcji do oferty Łady trafi skrzynia automatyczna, ten sam silnik w słabszym wariancie mocy (87 KM) oraz zupełnie nowa jednostka napędowa Nissana (1,6 litra i 114 KM). Przyzwoicie, przynajmniej na zdjęciach, prezentuje się wnętrze.
Poza przyjemnym dla oka wyglądem, kierowca i pasażerowie lepiej wyposażonych wersji (dostępne będą trzy - Classic, Comfort i Suite) będą mieli do dyspozycji m.in. automatyczną klimatyzację, automatyczną skrzynię biegów, 4,3-calowy dotykowy ekran systemu multimedialnego z Bluetoothem i czytnikiem kart pamięci, elektrycznie sterowane lusterka i szyby z przodu i z tyłu, podgrzewane fotele i przednią podgrzewaną przednią szybę, tempomat czy asystenta ruszania pod górę. Atutem Vesty będzie cena. Auto ma kosztować między 7 a 9 tysięcy dolarów. W przeliczeniu wychodzi na to, że najtańsza wersja zostanie wyceniona na równowartość około 26-27 tys. złotych. Na początek roku 2016 Rosjanie zaplanowali premierę Łady XRAY. O modelu na razie wiadomo niewiele. Auto będzie ideologicznym połączeniem hatchbacka z crossoverem korzystającym z technologicznej bazy w postaci Dacii Sandero Stepway.
Podczas moskiewskich targów Off-Road Show Łada zaprezentowała koncept nowego modelu Vesty - Cross.Przedstawiciele Łady zapytani o możliwość wprowadzenia Vesty Cross do produkcji, na razie unikają odpowiedzi. Zapewniają jednak, że istnieje taka szansa, ale na razie jest zbyt wcześnie na rozmowy o dokładnych datach i ewentualnej wersji produkcyjnej konceptu. Przypomnijmy, że sedan Vesta powinien pojawić się w Rosji już pod koniec tego roku.

Komentarze