Jak bezpiecznie przewozić długie ładunki ?

Po pierwsze ładunek nie może przekraczać ładowności pojazdu. Jeżeli nasz towar umieszczony jest z tyłu samochodu, musimy uważać by nie przekroczyć dopuszczalnego nacisku danej osi pojazdu na drogę. Towar powinien być umieszczony tak, aby nie wpływał na stabilność pojazdu oraz kierowanie nim. Ładunek nie może też ograniczać widoczności oraz zasłaniać świateł, urządzeń sygnalizacyjnych i tablic rejestracyjnych. Powinien być solidnie zamocowany, by nie zmieniał swojego położenia w czasie gwałtownych manewrów.

http://www.sidor.com.plTransportowany przez nas towar nie może wystawać z tyłu na więcej, niż 2 metry poza obrys samochodu. Jeśli bagaż wystaje na więcej niż 0,5 metra, musimy na jego końcu zaczepić minimum po dwa paski koloru białego i czerwonego lub czerwoną chorągiewkę o wymiarach 50x50 cm. W przypadku ograniczonej widoczności na końcu ładunku należy umieścić czerwone światło oraz czerwone światło odblaskowe.

Jeżeli towar wystaje z przodu pojazdu, musimy pamiętać, że nie może on sięgać dalej, niż 0,5 metra poza obrys pojazdu lub 1,5 metra od siedzenia kierującego pojazdem. Na krańcu ładunku należy powiesić chorągiewkę barwy pomarańczowej lub minimum po dwa białe i czerwone paski. Jeśli poruszamy się w warunkach o obniżonej widoczności, na krańcu ładunku montujemy światełko białe. W przypadku przewożenia szerokiego ładunku, całkowita szerokość pojazdu nie może przekroczyć 2,55 metra, a w przypadku pojazdu o szerokości 2,55 metra, całkowita szerokość pojazdu musi być mniejsza, niż 3 metry. W obu przypadkach należy pamiętać, że towar po jednej stronie nie może wystawać poza boczny obrys pojazdu więcej, niż 23 centymetry.

Komentarze