Nowe dowody osobiste od 1 marca 2015

Od 1 stycznia 2015 będą obowiązywały nowe dowody osobiste. Nie będą już zawierały informacji o adresie zameldowania, kolorze oczu czy wzroście. Są to ważne zmiany w szczególności dla osób wykonujących mobilne zawody jak taxi, kierowca autobusu czy wykonujący usługi transportowe Wrocław.

 

W nowych dowodach nie będzie też zeskanowanego podpisu posiadacza dowodu osobistego. Same wymiary i format się nie zmienią - nadal będzie to prostokątna, plastikowa karta. Zdjęcia do dowodów mają zaś być takie, jak w paszportach.

Nowe dowody będą miały 10-letni termin ważności. Dotychczasowe dokumenty będą, oczywiście, honorowane po 1 stycznia 2015 roku i będą aktualne aż do terminu utraty ważności. MSW nie będzie wymuszało na obywatelach zmiany dowodu, nawet jeśli ktoś takowy wyrobi np. dopiero pod koniec 2014 roku.

 Nowością w całym systemie ma być jednak możliwość złożenia wniosku o dowód w dowolnym miejscu w całym kraju, a także drogą elektroniczną. Łatwiej też będzie otrzymać zaświadczenie o zgubieniu dowodu - teraz będzie mógł je wystawić odpowiedni organ samorządu gminnego, gdzie zgłosimy stratę dokumentu, a nie, jak dotychczas, wystawca dowodu.

Komentarze