Jak przewieźć motocykl - radzi wujcio Sidek

Sklepy motoryzacyjne w większości wymagają odbioru osobistego zakupionych pojazdów, niektórzy sprzedawcy sami zapewniają transport (przewiozą wówczas motocykl na specjalnie przeznaczonej do tego przyczepie bądź odpowiednio zabezpieczone w dużym samochodzie dostawczym), nieliczne wyjątki oferują wysyłkę kurierem.

Do obowiązków firmy transportowej, wynikających z umowy, zwykle należy tylko transport. Za odpowiednie opakowanie odpowiada wówczas nadawca przesyłki, a więc właściciel sklepu, w którym nabywamy pojazd. Co innego, gdy motocykl czy skuter chcemy wysłać my, dokonując np. zakupu za granicą, sprzedając go innemu miłośnikowi jednośladów, albo też chcąc bezpiecznie dostarczyć uszkodzony w trasie pojazd z powrotem do własnego garażu. Powodów może być wiele, dzisiaj rozważamy, w jaki sposób można wysłać go najbezpieczniej i najtaniej.

1. Korzystając z usług firmy transportowej, trzeba liczyć się z dużo większym kosztem za przesyłkę. Możliwa i zalecana dla większego bezpieczeństwa jest przesyłka w skrzyni, bądź przesyłka paletowa, co powoduje, że jest to zarazem jeden z droższych sposobów przetransportowania jednośladu. Jeśli już decydujemy się na tego rodzaju transport, zadbać należy o odpowiednie zabezpieczenie pojazdu (umocowanie go wewnątrz pasami, w taki sposób by uniemożliwić wywrotkę). Bezpiecznie jest również spuścić przez zapakowaniem płyny ze zbiorników – paliwo, olej i płyn chłodniczy. Jeli nie chcemy opróżniać zbiorników, powinniśmy zarówno ten od oleju, jak i paliwa odkręcić i położyć obok tak, by dotarł cało.

 

 2. Na przyczepce samochodowej. Można ją wypożyczyć już za kilkadziesiąt złotych na 24 h, więc jest to rozwiązanie w miarę opłacalne. Aby było również bezpieczne, w naszym interesie jest zadbać o odpowiednie umocowanie jednośladu na przyczepie, najlepiej pasami.
W jaki sposób? Zamocuj motocykl do czterech rogów przyczepy pasami na stojąco za półki i bagażnik a przednie koło umocuj do dyszla. Jeśli zaciągniesz pasy tak, że amortyzatory dociśniesz do końca, to nic nie jest w stanie ruszyć pojazdu. Oczywiście, po uprzednim opróżnieniu zbiorników z paliwem, olejem silnikowym i płynem chłodniczym.

 

Pamiętajmy, że decydując się na firmę oferującą usługi transportowe mamy obowiązek odpowiednio zabezpieczyć oraz zapakować pojazd – kurier nie przenosi towarów ważących ponad 30 kilogramów. Wybierając przyczepę samochodową musimy doliczyć koszty paliwa oraz mieć na uwadze limity wagowe związane z posiadaną kategorią prawa jazdy – może się okazać, iż kierowca z uprawnieniami kategorii B nie będzie mógł skorzystać z tego środka transportu.

Komentarze