Wymień akumulator z wujkiem Sidorem.

Żywotność akumulatora nie trwa wiecznie, więc jeśli zauważysz, że po upływie około 3-7 lat światła w twoim samochodzie świecą ciemniej, a samochód nie chce łatwo zapalić nadszedł czas na zakup nowego. Wie o tym na pewno każda osoba wykonująca przeprowadzki Wrocław czy usługi transportowe Wrocław. Możesz wówczas skorzystać z usług Twojego zaufanego mechanika lub wymienić akumulator samodzielnie. Wymiana akumulatora jest łatwa i szybka w większości samochodów i możesz ją wykonać przy użyciu minimalnej ilości narzędzi. Poniżej znajdziesz kilka prostych wskazówek jak wymienić akumulator w Twoim aucie.

 

 Upewnij się, że akumulator musi zostać wymieniony. Przecież nie chcesz tracić czasu i kasy na instalowanie nowego akumulatora skoro może się okazać, że problem nie dotyczy tylko samego akumulatora. Sprawdź zawartość cel akumulatora, czy znajduje się w nich elektrolit z wodą destylowaną i czy nie wytworzył się biały lub niebieski osad. Jego usunięcie czasami może rozwiązać problem z akumulatorem. Nie dotykaj tego osadu gołymi rękami! Ciecz znajdująca się w akumulatorze charakteryzuje się dużą kwasowością i jest bardzo żrąca. Kontakt kwasu ze skórą może powodować rozległe poparzenia. Musisz również sprawdzić czy akumulator został odpowiednio przygotowany do ładowania, jadąc przez około 30 min przy jak najmniejszym obciążeniu, czyli wyłączeniu urządzeń elektrycznych jak np. klimatyzacja. Wreszcie sprawdź alternator. Niektóre auta posiadają również wbudowane mierniki poziomu naładowania akumulatora, działające przy pracującym silniku, a alternator powinien utrzymywać napięcie około 13,8-14,2V . Sam akumulator powinien mieć od 12,4-12,8 V przy wyłączonym silniku i bez obciążenia. Jeżeli ustalisz, że problemu z akumulatorem nie można przypisać żadnej z wyżej wymienionej możliwości lub jeśli zobaczysz pęknięcia lub płyn sączący się z górnej jego części, oznacza to musisz zdecydować się na wymianę.Kup odpowiedni akumulator. Dowiedz się jakiego rodzaju akumulatora potrzebujesz (zapisz jego wymiary), podaj w sklepie model i markę auta oraz pojemność silnika. Jest to ważne, ponieważ akumulatory różnią się wielkością i pojemnością elektryczną. Musisz kupić taki, który będzie pasował do twojego samochodu. Ważną rzeczą przy zakupie nowego akumulatora jest dbałość o środowisko, dlatego podczas zakupu należy zostawić stary akumulator w sklepie. W innym przypadku możemy zapłacić kaucję (w którą wliczona jest utylizacja starej baterii) lub sprzedawca może nie podbić nam gwarancji na nowy sprzęt. Odłącz zapalniczkę i podłącz do niej komputer z adapterem. Komputer sczyta samodzielnie wszystkie kody znajdujące się w radiu czy nawigacji oraz wykasuje wszystkie błędy powstałe podczas odłączenia akumulatora. Jeżeli nie posiadasz wyżej wymienionego urządzenia, przed rozłączeniem akumulatora upewnij się, że posiadasz wszystkie kody PIN. Możesz również samodzielnie sprawdzić, które urządzenia są chronione.
 
Otwórz pokrywę silnika. Zaczep klapę tak, aby przez cały czas pozostawała otwarta.
 
Zlokalizuj miejsce, w którym znajduje się akumulator. Może być umieszczony po jednej z dwóch stron ramy samochodu . Akumulator to prostokątne pudełko z dwoma przymocowanymi do niego kablami. Niektóre samochody europejskie jak np. BMW czy nowe Mercedesy mogą mieć akumulator w bagażniku lub pod błotnikiem koła (to ostatnie miejsce jest trudno dostępne). Zidentyfikuj zaciski akumulatora. Dodatni biegun będzie miał znak plus, a ujemny znak minus.Odłącz biegun ujemny. Poluzuj zacisk za pomocą klucza (zwykłe 8 lub 10 mm) i zsuń kabel z akumulatora. Jeśli kable nie są oznakowane, zaznacz je. Dzięki temu unikniesz ich pomieszania, co w efekcie mogłoby zepsuć układ elektryczny twojego samochodu. Ważne jest, aby najpierw odłączyć biegun ujemny, a dopiero później dodatni. W przeciwnym razie może nastąpić zwarcie. Analogicznie odłącz biegun dodatni.
Wyjmij akumulator. Zdejmij wszystkie uchwyty mocujące akumulator, wykręć śruby i poluzuj paski, które podtrzymywały go na miejscu. Ostrożnie podnieś akumulator i wyjmij go z auta. Pamiętaj, że akumulator może ważyć nawet 13,5-27 kg. Zatem jeśli masz jakiekolwiek problemy z kręgosłupem, poproś kogoś o pomoc.
 
Dokładnie wyczyść zaciski i podstawę akumulatora. Możesz do tego celu wykorzystać sodę oczyszczona i drucianą szczotkę. Jeśli zauważyłeś jakiekolwiek oznaki korozji, poproś mechanika o wymianę tej części. Po umyciu pozostaw samochód na kilka minut i poczekaj, aż wszystkie umyte części dobrze wyschną.
 
Włóż nowy akumulator do samochodu. Umieść go dokładnie w tym samym miejscu i w ten sam sposób, co stary. Zwróć uwagę na odpowiednie ułożenie biegunów dodatniego i ujemnego. Zamocuj wszystkie śruby i paski, które utrzymują akumulator na miejscu.
 
Podłącz biegun dodatni. Zacisk dokładnie dokręć przy użyciu klucza.
 
Podłącz biegun ujemny. Dobrze dokręć zacisk kluczem.
 
Zastosuj smar do klem akumulatorów. Dokładnie spryskaj zaciski na akumulatorze, aby zabezpieczyć je przed korozją.
 
Zamknij maskę samochodu i uruchom silnik. Sprawdź czy wszystkie urządzenia elektroniczne działają prawidłowo.
 
Zużyty akumulator o ile nie zdasz go przy zakupie sprzedaj na złomowisku !!!

Komentarze

  1. Ja niestety raczej nie znam się na tych sprawach, ale za to bardzo często korzystam z możliwości usług transportowych. Teraz już wiem, że firma https://transport-gdansk.pl/ bez najmniejszego problemu jest w stanie wykonać te zlecenia bez problemów.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz