Odmrażanie szyby w aucie z wujkiem Sidorem

Zima w tym roku daje nam się we znaki poprzez nagłe spadki i wzrosty temperatur. Przejścia z dodatnich temperatur na nagłe minusowe temperatury niestety sprzyjają powstaniem szronu lub lodu na szybach samochodowych, co niestety jest bardzo nielubiane przez kierowców. Jeżeli chcesz poznać sposoby jak usunąć lód z szyby samochodu, tak aby nie uszkodzić przy tym szyb samochodu czytaj poniżej ;)


1. Prawdopodobnie najpopularniejszą metodą jest oczyszczanie szyby za pomocą skrobaczki. Małym plastikowym narzędziem zdzieramy szkodliwą warstwę lodu. Metoda dość skuteczna, trochę pracochłonna i niestety niezbyt bezpieczna dla naszych szyb. Wystarczy, że w warstwie szronu znajdzie się drobne ziarenko piasku które dociśnięte rantem skrobaczki porysuje powierzchnie okna. Dlatego przed rozpoczęciem zdrapywania musimy być pewni, ze szyby były czyste przed zamarznięciem.

2. Kolejnym sposobem są powszechnie stosowane środki odmrażające. Zazwyczaj rozpyla się je bezpośrednio na zamarzniętą szybę a gdy lód zaczyna się topić wycieramy całość suchą szmatką lub zbieramy gumową ściągaczką. Niestety wiele z tych środków bazuje na szkodliwych dla zdrowia substancjach w związku z czym należy zawsze sprawdzić czy można stosować je również wewnątrz pojazdów. Ponadto różnie bywa z ich jakością, niektóre, szczególnie tanie środki nie radzą sobie z temperaturą poniżej -5°C czy -10°C.

3.  Środki te możemy jednak użyć również inny sposób. Dzień wcześniej gdy parkujemy samochód na noc a jest on jeszcze ciepły możemy zabezpieczyć szyby. Podobnie jak przy rozmrażaniu rozpylamy środek i rozcieramy go na całym oknie tak, by stworzyć cieniutką, jednolitą, niewidoczną powłokę. Dzięki temu przy niedużych przymrozkach szyba nam nie zamarznie a w trakcie większych mrozów ułatwi nam dalsze odmrażanie.
4. Szybę przed zamarznięcie możemy również zabezpieczyć przez jej zakrycie. Zakup specjalnego pokrowca to wydatek od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Istnieją ponadto zestawy ze specjalnymi pokrowcami na lusterka czy też boczne szyby. Jeśli obawiamy się kradzieży lub nie mamy pod ręką pokrowca możemy zawsze osłonić okno tekturą lub kocem. Należy przy tym pamiętać by nie wkładać do samochodu oszronionego czy ośnieżonego przykrycia. W trakcie jazdy, gdy nagrzejemy wnętrze auta lód się szybko roztopi i namoczy całą tkaninę oraz wnętrze auta. Lepiej najpierw wytrzepać lód.
5. Kolejną stosowaną metodą jest uruchomienie nadmuchu w samochodzie. Jest to jednak sposób problematyczny. Za pozostawienie pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym grozi nam mandat w wysokości 100 zł (nie zależnie czy jesteśmy na publicznej drodze czy prywatnym podjeździe). Ponadto samochód dużo lepiej rozgrzewa się w trakcie jazdy, jednak nie wyruszymy w drogę bez oczyszczonych szyb. Warto pamiętać aby nie czekać z uruchomieniem nadmuchu aż rozgrzeje się silnik. Nagłe uderzenie gorącego powietrza na bardzo zimne szkło doprowadzi do dużych naprężeń wewnętrznych (na wskutek rozszerzania materiału wraz ze wzrostem temperatury) a to z kolei może spowodować pęknięcie szyby. Najlepiej włączajmy nawiew zaraz po odpaleniu silnika. Stopniowo ogrzewające się powietrze łagodnie podniesie temperaturę szkła.
6. Nowością dla aut osobowych jest natomiast ogrzewanie postojowe (potocznie webasto). Jest to specjalny system którego głównym elementem jest dodatkowy agregat grzewczy, montowany pod maską. Jest on podłączony do układu chłodzenia. Paliwo pobiera bezpośrednio ze zbiornika dzięki czemu działa niezależnie od silnika. Podgrzewając płyn chłodniczy rozgrzewa nie tylko wnętrze auta (poprzez nagrzewnice) ale również jego silnik. Wystarczy jedynie uruchomić system odpowiednio wcześniej- zanim wsiądziemy do auto. Można to zrobić za pomocą zegara- tak aby włączał się o odpowiedniej godzinie, lub z domu za pomocą pilota lub nawet telefonu komórkowego. Co prawda system można zamontować w każdym samochodzie jednak jego cena rzędu kilku tysięcy złotych nie jest już tak zachęcająca.

7. Najlepsze rozwiązanie to polanie ciepłą wodą. Każdy kto wykonuje transport wie, że niesie to ze sobą duże ryzyko - jeśli temperatura cieczy będzie zbyt wysoka to tak jak w przypadku gorącego nawiewu szkło może pęknąć, jeśli jednak będzie zbyt zimna to nie tylko nie rozmrozi szyby ale może również zamarznąć spływając z samochodu.

Komentarze