Jak bezpiecznie przetransportować pralkę radzi wujek Sidor.

Kiedy przywozimy ze sklepu nową pralkę, jest ona zabezpieczona na kilka sposobów, zależnie od producenta. Ważniejsze od ochronienia elementów zewnętrznych pralki i w ogóle całego sprzętu za pomocą kartonów i styropianu jest zabezpieczenie jej wewnętrznych elementów. Dlatego transport pralki może być problematyczny. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy damy radę bezpiecznie przewieźć naszą pralkę, warto zastosować się do poniższych prostych, ale niesłychanie istotnych rad.

 

 Transport pralki? Tylko pionowo!
Jedyną właściwą pozycją do przewozu używanej już pralki jest pozycja pionowa. Transport w pozycji poziomej - na boku - spowodować może zalanie programatora. W niektórych elementach pralki może bowiem zbierać się woda, która pozostała po ostatnim praniu. Są to zazwyczaj miejsca trudno dostępne, toteż nawet kilkudniowa przerwa w praniu nie musi wystarczyć na jej odparowanie. Jeśli nie mamy żadnego innego wyjścia i musimy przewieźć pralkę w pozycji poziomej, bądź przechyliła się ona na bok w trakcie przenoszenia, bezwzględnie należy odczekać przynajmniej dobę przed podłączeniem jej do prądu. Pozwoli to wyschnąć wszystkim elektronicznym elementom pralki - uruchomienie jej przed ich wyschnięciem może doprowadzić do zwarcia. W podobny sposób powinny być przewożone także lodówki.

 Zabezpiecz bęben
Najczęściej psującym się podczas transportu pralki elementem jest bęben. Jest to część niezwykle podatna na uszkodzenia, a zepsuty bęben całkowicie uniemożliwia prawidłowe działanie pralki - będzie przeciekał. Dlatego też po zakupie nowej pralki konieczne jest usunięcie zabezpieczeń - śrub i podkładek amortyzacyjnych - umieszczonych w pralce przez producenta. Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu zachowanie śrub i podkładek po usunięciu ich z bębna - przydadzą się one podczas przeprowadzki czy ewentualnego transportu pralki do serwisu. Często w lepszej jakości pralkach uchwyty ze śrubami dołączone są do instrukcji obsługi pralki, wraz z opisem ich mocowania. Najlepiej przykręcić je odpowiednio wcześniej, gdyż zabezpieczenie bębna może być problematyczne dla osób, które nie robiły tego wcześniej - lepiej nie zostawiać tego na ostatnią 
chwilę.

 

 Podłóż coś miękkiego
Aby dodatkowo zabezpieczyć pralkę, należy podłożyć pod nią na czas transportu coś miękkiego - dużą ilość folii bąbelkowej czy stare kołdry i koce. Pozwoli to dodatkowo zamortyzować wstrząsy na nierównościach - transport pralki na polskich drogach jest wyjątkowo trudny. Lepiej przewozić nasze AGD ostrożnie, niż narazić się na dodatkowe koszty - naprawę lub wymianę sprzętu.

Komentarze

  1. Przeprowadzka to trudna sprawa, szczególnie jeżeli chodzi o takie sprzęty. Miejcie zawsze kogoś do pomocy, takie rzeczy najlepiej w dwójkę, nawet czasem trójkę nosić. Również przydadzą się oczywiście kartony do przeprowadzki, może i folia bąbelkowa, styropian.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz