Jak zostać dawcą szpiku

Procedura zarejestrowania się jako dawca szpiku trwa około 30-40 minut.
Można zgłosić się w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu (ul. Marcelińska 44), w autobusie RCKiK lub podczas ekip stacjonarnych - tu możesz sprawdzić, kiedy będziemy w twojej okolicy (mapa). Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00, w soboty od 7.30 do 12.00.

REKLAMA - Przeprowadzki Wrocław najlepsze u wujka Sidora

Nie trzeba wcześniej uzgadniać wizyty. Zgłaszając się należy mieć przy sobie dokument ze zdjęciem (dowód osobisty, prawo jazdy, paszport). Przed zgłoszeniem można zjeść śniadanie i wypić co najmniej jedną szklankę płynu (herbata, kawa, woda lub sok). Po zarejestrowaniu i wypełnieniu kwestionariuszadeklaraji woli - (kwestionariusz powinien być wypełniony w dniu, w którym dawca się zgłasza) kandydat na dawcę kierowany jest na badanie lekarskie, aby upewnić się, że zgłaszająca się osoba może być dawcą szpiku.
Następnie pobrane zostają dwie próbki (12 ml) krwi żylnej do badań antygenów HLA 
  • z krwi z jednej probówki wykonane zostanie w specjalistycznym laboratorium badanie antygenów zgodności tkankowej
  • druga probówka zostaje zamrożona i będzie przechowywana jako próbka archiwizacyjna.

Wyniki badań wraz z danymi dawców umieszczane są w polskim Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej, a następnie udostępniane całemu światu poprzez zgłoszenie do światowego rejestru Bone Marrow Donors Worldwide (BMDW) Po podjęciu decyzji o przeszczepie ośrodek w którym przebywa pacjent przeszukuje całą bazę dawców na świecie – obecnie jest to nieco ponad 20 milionów dawców.
Dawcą szpiku można być do ukończenia 55 roku życia. Młodzi ludzie, którzy zgłaszają się do bazy potencjalnych dawców szpiku, będą w niej zarejestrowani przez wiele lat. Aby chęć pomocy nie poszła na marne, bardzo prosimy o aktualizowanie swoich danych kontaktowych – adresów, telefonów, adresów mailowych. Mając aktualne dane będziemy w stanie szybciej się z Państwem kontaktować i pomóc choremu czekającemu na przeszczep. A w tak poważnych sytuacjach czas naprawdę ma znaczenie!

Komentarze