Jak naładować samodzielnie akumulator radzi wujek Sidor.

Jeżeli wsiadasz do auta i ono nie chce odpalić, a masz wrażenie, że kontrolki przygasają to prawdopodobnie rozładował ci się akumulator. Nie musisz od razu kupować nowego. Za pomocą prostownika każdy kierowca również wykonujący przeprowadzki wrocław może samodzielnie naładować akumulator. Poniżej zamieszczam dokładne wskazówki, jak to zrobić.
 
1. Przygotuj akumulator do ładowania

Wyjmij akumulator z pojazdu i jeżeli twoje auto tego wymaga podłącz inny akumulator (w nowszych autach zdarzają się tego typu wymagania). Jeżeli akumulator ma zaśniedziałe bolce to wyczyść je papierem ściernym. Następnie odkręć korki na wszystkich celach i sprawdź czy któraś z płyt nie jest odsłonięta. Jeżeli elektrolitu jest za mało to dolej wody destylowanej tyle, by przykryło płyty. Następnie podłącz prostownik i ustaw na nim odpowiednia wartość.

2. Ładowanie wyrównawcze

To ładowanie akumulatora prądem o wartości 1/20 jego własnej pojemności. Czyli dla akumulatora 50 Ah będzie to prąd o wartości 2,5 A. 

3. Doładowywanie

To najczęściej stosowana metoda ładowania akumulatora. Akumulator ładuje się prądem po wartości 1/10 jego własnej pojemności. Zazwyczaj trwa to krócej niż 10 godzin. 

4. Ładowanie przyspieszone

Jest niewskazane ze względu na jego negatywne oddziaływanie na akumulator. To ładowanie polega na ustawieniu prostownika na wartość 0,8 pojemności własnej akumulatora i ładowaniu aż do momentu rozpoczęcia gazowania, a następnie ładowaniu prądem o wartości 1/10 pojemności.

5. Podczas ładowania

Sprawdzaj stan akumulatora podczas ładowania. Podczas ładownia sprawdzaj co jakiś czas poziom gazowania. Jeżeli gwałtownie rośnie to powinieneś odłączyć prostownik.

6. Sprawdź czy jest naładowany

Sprawdź czy jest naładowany, żeby sprawdzić czy akumulator jest już naładowany należy sprawdzić 3 razy w godzinnych odstępach czy wartości są stałe. Najlepiej sprawdzić wartość napięcia na zaciskać. Powinna wynosić : 12-12,5V. Można też sprawdzić gęstość elektrolitu, której wartość powinna plasować się w przedziale: 1,27 – 1,28 g/cm3.

7. Sprawdź bez narzędzi

Sprawdzanie czy akumulator jest naładowany bez odpowiednich narzędzi jest oczywiście możliwe. Jeżeli wyłączysz akumulator i za godzinę podłączysz go ponownie i od razu gazowanie będzie intensywne to odłącz go i po kolejnej godzinie spróbuj jeszcze raz. Jeżeli sytuacja powtórzy się to znak, że akumulator nie potrzebuje więcej ładowania i można go podłączyć z powrotem.

8. Podłącz akumulator do auta

Najpierw sprawdź elektrolit we wszystkich celach. Jeżeli jest go za mało to należy dolać wody destylowanej. Teraz możesz podłączyć go do samochodu plus do plusa, a minus do minusa.

9. Na co należy uważać?

Nie wolno podchodzić do ładującego się akumulatora z ogniem, ponieważ wydziela się z niego wodór, który mógłby doprowadzić do wybuchu. Należy też uważać, by nie rozlać elektrolitu. To silnie żrący kawas! 

10. Ładuj akumulator w przewiewnym pomieszczeniu

W instrukcji do mojego prostownika jest napisane, żeby ładować akumulator w pomieszczeniu przewiewnym, ponieważ wydzielające się z niego podczas ładowania gazy są szkodliwe. Najlepszy wydaje się garaż, niestety bez garażu trzeba kombinować - zwłaszcza w zimie, kiedy ciężko wytrzymać 15 minut z otwartym oknem a co dopiero kilka godzin. Można ryzykować i ładować w pokoju, można poświęcić jeden pokój na "chłodnię":), można próbować ładować na klatce schodowej.Komentarze