Przeprowadzka międzynarodowa - co i jak.

Nawet krótki, kilkumiesięczny lub roczny wyjazd potrafi być stresujący. Nie dość, że musisz przewieźć swoje rzeczy i pozamykać sprawy w domu, to już na miejscu trzeba pogodzić się z zupełnie nową, często przerażającą rzeczywistością. Ja po przyjeździe do Lizbony bardzo długo nie mogłam się przyzwyczaić, byłam nerwowa i smutna, miałam nawet problemy ze spaniem  i trochę wiem jak przerażające może być mieszkanie w zupełnie obcym państwie.


Najpierw zaoszczędź nieco pieniędzy. Wylicz ile potrzebujesz na życie tam przez dwa miesiące, bez pracy i dodaj do tego 20%. Zawsze miej pieniądze na bilet powrotny, w razie gdybyś miał wrócić wcześniej niż to planujesz. Przeprowadzka za granicę powinna być planowana nawet na kilka tygodni wcześniej. Unikniesz bałaganu, chaosu i zamieszania. Zastanów się nad pakowaniem rzeczy, niepotrzebne od razu należy wyrzucić, aby nie przewozić je niepotrzebnie w nowe miejsce. Zapakuj i odpowiednio zabezpiecz swoje rzeczy. Zastanów się, bo być może warto przynajmniej część z nich wysłać w paczkach pocztą na adres nowego miejsca zamieszkania. Chociaż w większości przypadków znacznie rozsądniejszym rozwiązaniem będzie po prostu wynajęcie firmy przeprowadzkowej, która zajmie się kompleksową obsługą. To dobre rozwiązaniem, jeśli chcesz przewieźć meble czy inne wartościowe albo gabarytowe rzeczy. Firma pomoże przy pakowaniu, dostarczy odpowiednie, niezbędne materiały. Co najważniejsze – pomoże przy wnoszeniu rzeczy i mebli do nowego mieszkania. Poza tym takie firmy odpowiadają za mienie. Wykupują ubezpieczenie. Dlatego nawet w przypadku zniszczenia czy kradzieży – otrzymasz rekompensatę pieniężną. Szukanie firmy przeprowadzkowej również należy rozpocząć kilka tygodni wcześniej. Czasami zarezerwowanie danego terminu może okazać się niemożliwe ze względu na napięty grafik pracowników. Warto, więc zrobić to już dużo prędzej. Masz pewność, że nic nie stanie na przeszkodzie do Twojej sprawnej, solidnej i bezpiecznej przeprowadzki. Jeśli jest Ci zbyt trudno ogarnąć wszystkie formalności, poszukaj organizacji polonijnej która może Ci w tym pomóc – zadzwoń do ambasady albo wyszperaj ich w Internecie. Tak wielu Polaków wyjechało za granicę że w dużych miastach na pewno znajdziesz kogoś, kto podpowie Ci jak załatwić najważniejsze sprawy, znaleźć pracę i bezboleśnie zacząć życie w nowym miejscu. Możesz też w ten sposób poznać znajomych, a nawet zaangażować się w pomoc nowym przyjezdnym.Podjęcie decyzji o przeprowadzce za granicę nie jest proste. Wiąże się nią wiele przygotowań i konieczność załatwienia pewnych formalności. Jednak mieszkamy w Unii Europejskiej, co ułatwia nam przemieszczanie się w jej granicach. Zmiana miejsca zamieszkania może być pozytywna i ekscytująca, jednak trzeba w odpowiedni sposób zabrać się za wprowadzanie jej w życie. Dlatego piszemy o praktycznej stronie przeprowadzki.



Jeśli posiadasz prawo jazdy, jest ono ważne na terenie UE. Przed wyjazdem upewnij się jedynie, kiedy upływa termin ważności Twojego dokumentu.Jeśli posiadasz prawo jazdy, jest ono ważne na terenie UE. Przed wyjazdem upewnij się jedynie, kiedy upływa termin ważności Twojego dokumentu. W niektórych krajach wymagana jest rejestracja samochodu sprowadzonego zza granicy. Jeśli więc zamierzasz zabrać samochód z Polski i korzystać z niego w kraju, do którego się udajesz, musisz go zarejestrować. Jeśli pracujesz w innym kraju UE, zarówno Tobie, jak i Twojej rodzinie automatycznie przysługuje prawo do zamieszkania w tym kraju.Ewentualne wymogi, które mogą Cię dotyczyć, są uzależnione od tego, czy jesteś zatrudniony na podstawie umowy o pracę, czy pracujesz na własny rachunek. Jeśli masz umowę o pracę, masz prawo mieszkać w innym kraju UE, nawet jeśli pracujesz w niepełnym wymiarze godzin lub masz umowę o pracę na czas określony.Z kolei jeśli prowadzisz działalność na własny rachunek, masz prawo mieszkać w innym kraju UE, jeśli prowadzisz tam działalność gospodarczą w sposób trwały i nieprzerwany. Przed samym wyjazdem sprawdź ważność swoich dokumentów . Zrób kserokopie najważniejszych dokumentów, takich jak wspomniane dowody tożsamości, polisa ubezpieczeniowa czy prawo jazdy. W Polsce obowiązuje zgłoszenie wyjazdu na dłużej niż 3 miesiące. O wyjeździe należy poinformować właściwy ze względu na miejsce pobytu organ meldunkowy. Warto o tym pamiętać zwłaszcza gdy np. byłeś zameldowany w wynajętym mieszkaniu. Nie zapomnij również o zerwaniu umów i rezygnacji z usług, które otrzymywałeśś regularnie. Chodzi o sprawy takie jak umowa z elektrownią, gazownią, telefonią komórkową, dostawcą Internetu, prenumeraty magazynów itp. Sprawdź do kiedy są ważne, jakie warunki Cię obowiązują i czy musisz poinformować dostawców o wyjeździe. Załatw sprawy formalne w urzędach, zwłaszcza, jeśli otrzymywałeś/aś świadczenia socjalne lub zasiłki, np. zasiłek dla bezrobotnych.
Podjęcie decyzji o przeprowadzce za granicę nie jest proste. Wiąże się nią wiele przygotowań i konieczność załatwienia pewnych formalności. Jednak mieszkamy w Unii Europejskiej, co ułatwia nam przemieszczanie się w jej granicach. Zmiana miejsca zamieszkania może być pozytywna i ekscytująca, jednak trzeba w odpowiedni sposób zabrać się za wprowadzanie jej w życie. Dlatego piszemy o praktycznej stronie przeprowadzki.

http://www.info.clicktrans.pl/wszystko-co-musisz-wiedziec-przed-przeprowadzka-za-granice/ |

Komentarze

  1. Z takimi sprawami warto udać się do odpowiednich firm. W takich miejscach jak https://tiptoptrans.pl możecie liczyć przy różnego rodzaju przeprowadzkach, w tym i tych międzynarodowych

    OdpowiedzUsuń
  2. Jestem pod wrażeniem. Bardzo dobry artykuł.

    OdpowiedzUsuń
  3. Super wpis. Pozdrawiam i czekam na więcej.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz